Wspieramy film Grodno 1939

Ósmego sierpnia 2014 r. nasza Fundacja im. Zygmunta Starego wsparła finansowo produkcję filmu „Grodno 1939”.

Powstający film dokumentalny ma na celu upamiętnienie obrony Grodna przed inwazją sowiecką w 1939 roku i pokazanie heroicznej, wspólnej walki Polaków i Białorusinów przeciw najeźdźcy.

Pomysłodawcą filmu jest Piotr Kościński, dziennikarz i prezes Fundacji Lelewela, a autorem scenariusza Robert Miękus, scenarzysta m.in. „1920 Wojna i miłość” oraz „Ojca Mateusza”.

Bohaterska obrona Grodna to do dziś jedna z najmniej znanych bitew Września 1939 roku. Przez cały okres PRL komunistyczna propaganda robiła wszystko by zatrzeć w pamięci przekaz o heroicznej postawie obrońców i zbrodniach Sowietów.

Trzy dni, od 20 do 22 września Grodno broniło się przed nacierającym ze wschodu śmiertelnym wrogiem. Zaskoczeni postawą cywilnej ludności miasta wspartej niezbyt silnymi polskimi oddziałami Rosjanie nie raz uciekali się do bezprzykładnego bestialstwa. Już po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną Sowieci okrutnie zamordowali wielu z obrońców miasta.

We wrześniu przypada 75 rocznica tych tragicznych wydarzeń.