Powietrze dla Krakowa

Smog w Krakowie jest najważniejszym problemem naszego miasta. Oddychamy najgorszym powietrzem w Polsce i jednym z najgorszych w Europie. Chorujemy przez to i żyjemy krócej. Koszta społeczne tego stanu są niezwykle wysokie, sięgające – wg różnych szacunków – ok. pół miliarda złotych rocznie. Fundacja Zygmunta Starego wzywa do jak najszybszego rozwiązania tego problemu.

Możemy szybko zlikwidować ten stan. Większość zanieczyszczeń powietrza, w szczególności pyłów PM 2,5 i PM 10, bierze się z węgla spalanego w domowych piecach, tzw. piecach niskiej emisji. Dlatego uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest likwidacja kotłów tego typu (szczególnie, że często służą do utylizacji śmieci: folii, plastików itp. odpadów, których spalanie wyzwala do powietrza dodatkowe toksyny) i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi rozwiązaniami (gaz ziemny, ciepło sieciowe).

Podstawowym założeniem powinno być jak najszybsze pozbycie się smogu – nie tylko dlatego, że jego obecność ma negatywny wpływ na nas i nasze otoczenie, ale po prostu nam się nie opłaca. Likwidacja pieców węglowych to doskonała inwestycja – potrzebne nakłady zwrócą się w ciągu kilku lat.

Szczegóły akcji naszej Fundacji na stronie https://www.facebook.com/powietrzedlakrakowa/

……………….

Apel do rządzących – obecnych i przyszłych decydentów.

Szanowni Państwo,

Kraków to najbardziej zanieczyszczone miasto w Polsce. Z powodu smogu Krakowianie tracą życie, zdrowie i pieniądze, a podejmowane próby rozwiązania problemu nie przynoszą wystarczających rezultatów i traktowane są jako niezwykle kosztowna walka z wiatrakami. Tymczasem prawda jest taka, że koszt wyeliminowania krakowskiego smogu jest o wiele niższy niż koszt bezczynności! Na dalsze palenie węglem w Krakowie nas po prostu nie stać! Szybkie i skuteczne wyeliminowanie pieców węglowych, to koszt ok. 500 milionów złotych – mniej, niż miasto wydało na stadion Wisły. Doprowadzi ono do zmniejszenia zanieczyszczenia w mieście i jego skutków o ok. 50% Oznacza to setki uratowanych ludzi, zdrowsze dzieci, mniej chorób i cierpień – a także realne oszczędności, związane z kosztami zewnętrznymi, dzięki którym inwestycja zwróci się szybko i wielokrotnie. Czyste powietrze to czysty zysk dla wszystkich! Szanowni Państwo, bezczynność to najgorsze, co w kwestii smogu możecie teraz zrobić. Na bezczynność po prostu nas nie stać. Przyszedł moment, w którym możecie zapisać się na trwałe w historii Krakowa, czyniąc go lepszym i zdrowszym miastem do życia i przykładem dla wszystkich miejsc borykających się z tym problemem. Apelujemy: tej szansy nie wolno zmarnować.

prof. Aleksy Awdiejew językoznawca, muzyk
Józef Baran poeta
prof. UJ Janusz Barański antropolog kulturowy
Krzysztof Budziakowski Prezes Fundacji im.Zygmunta Starego