Spotkanie 28 X 2013

Relacja ze spotkania z Piotrem Zychowiczem w Klubie Zygmuntowskim 28 X 2013 r.

Zychowicz bronił pragmatyzmu politycznego w Klubie Zygmuntowskim

Gościem Klubu Zygmuntowskiego był Piotr Zychowicz. Jego rozpalająca emocje książka „Obłęd 44” spotkała się z ciepłym przyjęciem krakowskiej publiczności.

Chociaż „Obłęd 44” wywołał ogromne kontrowersje głównie w środowisku warszawskim, wiele wskazuje na to, że krakowski konserwatyzm, na który powoływał się Piotr Zychowicz, wciąż jest żywy w stolicy Małopolski. Warszawskie spotkania z autorem książki o Powstaniu spotykały się przecież z emocjonalnymi wystąpieniami samych powstańców. W Krakowie tezy Zychowicza przyjęto z większym niż w aktualnej stolicy zrozumieniem.

Autor przytaczał liczne argumenty przeciwko absurdalnej – jego zdaniem – decyzji o wybuchu zbrojnego zrywu w jego rodzinnym mieście. Przypomniał również, że wiele wybitnych postaci Wojska Polskiego uważało już w 1944 r. walkę z Niemcami za obłęd. Jako przykład podał gen. Władysława Andersa. Wyjaśnił także, że wielu żyjących dziś jeszcze powstańców podziela jego opinię na ten temat.

Poruszono także temat poprawności patriotycznej. Piotr Zychowicz stwierdził, że narodowe mity mają sens tylko wtedy, jeśli celebrujemy zwycięstwa, a porażki opłakujemy. Kiedy o zwycięstwach zapominamy, a porażki gloryfikujemy, nie możemy poważnie myśleć o przyszłości narodu i państwa.

Galeria ze spotkania z Piotrem Zychowiczem.