Spotkanie 30 IX 2013

Relacja ze spotkania z redakcją tygodnia ”Do Rzeczy” w Klubie Zygmuntowskim 30 IX 2013 r.

W Krakowie było do rzeczy

Na zaproszenie Klubu Zygmuntowskiego w Krakowie gościli redaktorzy tygodnika „Do Rzeczy”. Sala Fontatny „Klubu Pod Gruszką” okazała się zbyt mała, by pomieścić wszystkich chętnych do debaty z Pawłem Lisickim, Piotrem Semką i Wojciechem Wybranowskim.

Prowadzący spotkanie dr Marek Przychodzeń zadał zaproszonym gościom najważniejsze, zdaniem Klubu Zygmuntowskiego, pytanie: co może zrobić przeciętny obywatel, by poprawić sytuację w kraju? Rozmowa dotyczyła również kondycji polskiej prawicy, Kościoła i pokolenia trzydziestolatków.

Główna zasadą Klubu Zygmuntowskiego jest zapraszanie do debaty publiczności. Godzinna runda pytań była niezwykle emocjonująca. Rozmawiano m.in. o stanie polskiej kultury. Redaktor Lisicki zwrócił uwagę, że bardzo widoczny lewicowy abordaż na środowiska kulturalne jest efektem odpuszczenia przez Kościół tej sfery życia. „Kiedyś Kościół zajmował się kulturą, inspirował artystów, starał się podsuwać im tematy i sprawować mecenat. Gdy to się skończyło, druga strona stała się dużo bardziej widoczna niż wcześniej” – zauważył naczelny „Do Rzeczy”.

W trakcie spotkania Piotr Semka mówił m.in. o możliwościach zaistnienia na scenie nowej partii politycznej. Zastanawiał się, jak w sytuacji, gdy słowo „prawica” zostało w mediach wręcz przyspawane do Jarosława Kaczyńskiego, mogą oddziaływać inne środowiska prawicowe. Jednoznacznie przekreślał też szanse Ruchu Narodowego. Polemizował z nim w tej kwestii Wojciech Wybranowski, który z mniejszym pesymizmem patrzył w stronę tej inicjatywy.

Galeria ze spotkania z Redakcją „Do Rzeczy”.