3.11 Pogotowie Flagowe

Fundacja im. Zygmunta Starego nawiązała współpracę z białostockim Pogotowiem Flagowym. Działalność Pogotowia koresponduje z projektem „Ochrona polskich symboli” realizowanym przez naszą Fundację.

Pogotowie Flagowe powstało w odpowiedzi na mnożące się przykłady braku szacunku dla flagi państwowej, często niestety, idące z góry. Nieznajomość ustawy, nakazującej otoczenie symboli narodowych troską i szacunkiem, a zawłaszcza nieumiejętność należytego eksponowania flagi, połączona z zawstydzającą niefrasobliwością jej traktowania, daje smutny obraz odczuwania narodowej dumy.

Misją Pogotowia Flagowego jest upowszechnianie wiedzy i dobrych praktyk w dziedzinie symboli państwowych: herbu, hymnu oraz szczególnie flagi, która jest najpopularniejszym, a jednocześnie najbardziej zaniedbanym symbolem państwowym.

Na portalu informacyjnym www.pogotowieflagowe.pl znajduje się ciągle poszerzana baza wiedzy na temat symboli narodowych. Portal został uruchomiony w 2012 r. i cieszy się ogromną popularnością – jak mówią twórcy, czasem łącze internetowe nie nadąża z obsługą.

Dobrą radę, od której zacząć należy każdą próbę ekspozycji flagi, sformułował Przewodniczący Komisji Heraldycznej Paweł Dudziński, który potwierdzając dramatyczne zaniedbania, mówi: „Najważniejsze jednak, żebyśmy pamiętali, że flaga powinna być czysta, porządnie wyglądająca i że należy posługiwać się nią w sposób godny”.

pogotowie flagowePogotowie Flagowe od wielu lat pracowało także nad sposobem eksponowania flagi, który spełniałby wysokie standardy. Efektem prac innowacyjno-wdrożeniowych jest flaga, która nie oplątuje się na drzewcu oraz zachowuje kształt prostokąta nawet przy bezwietrznej pogodzie i w pomieszczeniach zamkniętych – dzięki temu jest zgodna z Ustawą o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych.

 

Fundacja im. Zygmunta Starego została obdarowana przez Pogotowie tzw. dobrą flagą.
http://www.pogotowieflagowe.pl/