……..

6. Należy również prawnie udaremnić możliwość obrony – dotąd skuteczną – przed zarzutem zbezczeszczenia symboli państwowych tłumaczeniem się jakimś rodzajem twórczości czy konwencją satyryczną.

7. Ustawa zawiera od samego początku duży błąd merytoryczny, używając określenia „godło” w znaczeniu właściwym w języku polskim dla słowa „herb”. Godło to element, względnie elementy na tarczy herbowej, herb zaś to te elementy wraz z tarczą. Według ustawy godłem nie jest sam orzeł, lecz orzeł umieszczony w czerwonym polu tarczy.
Ponadto sformułować można sporo uwag z zakresu heraldyki co do samej stylistyki herbowej i szczegółów rysunku.

8. Nie jest dostatecznie precyzyjnie ujęty zakres ustawy co do podmiotów zobowiązanych do używania godła, jak i do ekspozycji flagi. Użycie określeń w rodzaju: „pomieszczenia urzędowe”, „sale posiedzeń”, „sale wykładowe i lekcyjne” (art. 3.1) przez brak ścisłego ich odniesienia do poszczególnych kategorii podmiotów powoduje liczne niejasności, a co za tym idzie – istotne zaniechania. Obserwujemy coraz liczniejsze przypadki na przykład sal wykładowych czy sal sądowych bez godła. Poza tym nie ma czegoś takiego jak „pomieszczenia […] należące do organów gmin”, bowiem organ gminy (czy jakiejkolwiek innej jednostki samorządu terytorialnego) nie jest samodzielnym podmiotem praw podmiotowych ani sam nie może być posiadaczem czegokolwiek.

9. Mimo wyraźnego i zamkniętego katalogu podmiotów uprawnionych do używania flagi z godłem (art. 8) obserwuje się liczne przypadki używania takiej flagi także przez inne podmioty. Ustawa nie zawiera w tym względzie żadnej metody profilaktyki czy sankcji, podobnie jak co do wszelkich innych przypadków niezgodnego z nią używania symboli lub – co gorsza – ich modyfikowania.

10. Nie istnieją żadne mechanizmy, które by zapewniały, że producenci symboli będą wierni wskazaniom ustawowym. Jednocześnie można zaobserwować bardzo wiele przypadków produkcji symboli nieodpowiadających standardom – co do wymiarów, kolorystyki, a także co do właściwego materiału: tak tkaniny, jak i drzewca. Złe przykłady wytwarzania godła w kolorze na przykład brązowym (z czekolady) szły niekiedy z samej góry. Można by się zatem zastanowić nad częściowym certyfikowaniem niektórych wyrobów, tak aby istniały w tej mierze prawidłowe wzorce.

11. Chociaż istnieją nasze rodzime reguły prawidłowej prezentacji symboli, to nie wszystkie one

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12