6.10. Zielony Kraków

Gościem poniedziałkowego spotkania zespołu Zielony Kraków był dr inż. Wojciech Bobek z Politechniki Krakowskiej, specjalista od miejskiej zieleni i architekt krajobrazu.

Doktor Bobek dzielił się swoją rozległą wiedzą na temat zagospodarowania zieleni miejskiej w miastach Europy. Opowiadał o modnym „guerilla gardening”, czyli ogrodnictwie partyzanckim, a także XIX-wiecznych polskich Towarzystwach Upiększania Miast i obywatelskich inicjatywach podobnych do projektu Zielonego Krakowa realizowanego przez naszą Fundację.

Omawiano gatunki drzew i krzewów najlepiej nadających się do posadzenia w warunkach krakowskich, biorąc pod uwagę miejsca o największym zapotrzebowaniu na zieleń, to znaczy tam, gdzie odgradzają one przestrzeń dla pieszych od jezdni. Najwięcej zanieczyszczeń trafia do naszych płuc bezpośrednio spod kół samochodów z ich rur wydechowych.

6 10 zielony krakow

W spotkaniu wzięli także udział: koordynatorka projektu dr Elżbieta Markowska-Kozak, Janina Żuradzka, Stefania Lubańska, Lucyna Lubańska, Magdalena Żyła i Apolinary Żuchowicz.